Travma Zamanlarında Stress Nasıl Azaltılır.

Bir çok Dünya ve Türkiye halkı için, 2020 aslına bakarsanız zor bir yıl oldu – ve bunun yarısı bile geçmedi. Bir salgın, naturel afetler, ekonomik düşüş ve birçoğu için iş kaybı, zihinsel sağlıklarını negatif etkiledi.

Harvard Tıp Okulu psikiyatri profesörü Dr. Kerry Ressler “Kontrolünüz haricinde bir durum yaşadığınızda stres bilhassa şiddetli” diyor. “Sıkışmış, donmuş yada çaresiz hissedebilirsiniz.” Travmatik bir dönemden sonrasında, işler düzeldiğinde bile, devam etmek ve normallik hissini geri kazanmak zor olabilir.

Stresi azaltmak ve ayağınızı geri almak

Peki, büyük çaplı bir ulusal acil durumun yada hatta kişisel olarak fena şansın bir sonucu olsun, stresinizi nasıl azaltabilir ve fena bir vakit geçtikten sonrasında ayağınızı nasıl geri kazanabilirsiniz?

Geri adım atmak. Travmatik vakalar meydana vardığında, naturel bir yıkım, pandemik yada toplu çekim olsun, haberlerden haberdar olmanız gerekir, sadece bununla birlikte gece gündüz kapsama girerek kendinizi tekrardan travmatize etmekten kaçının, diyor Dr. Ressler . Vizyonun önünde geçirdiğiniz zamanı yada günün vakalarını okumak için harcadığınız zamanı sınırlandırın. Amaç kaygı düzeyinizi yükseltmeden informasyon sahibi olmaktır. Telefonunuzdaki bildirimleri kapatın ve toplumsal medyaya oldukça fazla vakit harcamak mevzusunda bilhassa dikkatli olun. Ressler “İnsanlar birbirlerinin paniğini büyütme eğilimindedir” diyor. “Bunun yerine, maruz kalma durumunuzu günde birkaç kez haberleri denetim etmekle sınırlayın ve peşinden kapatın. İlişkisiz bir podcast kulak verin ya da koşun. ”

Harekete geç. Dr. Ressler, “Araştırmadan bildiğimiz, endişenin en büyük tetikleyicilerinden birinin, her şey kontrolünüz haricinde göründüğünde umarsızlık hissidir” diyor. Birazcık kontrolü geri almak için, başkalarına destek olabilecek yada durumu ele alabilecek faaliyetlere katılın. Gönüllü olun yada besin sürücülerine yardım edin. Bir arkadaşınıza yada komşunuza bir sorunla destek olmak bile, belirsizlik karşısında eylemsiz değil etken bir rolde olduğunuzu hissetmenizi sağlayabilir. Bir hobi yada kişisel gelişim projesi üstüne almak de ilerlemenize destek olabilir. İşinizi kaybederseniz, bir ders almak ya da daima ustalaşmak istediğiniz yeni bir beceri öğrenmek için beklenmedik zamanınızı kullanın. Mesela, yeni bir dil öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok mükemmel uygulama var.

Ulaşın. Toplumsal bağlantılar zor durumlarda oldukça önemlidir. Kişileri şahsen göremiyorsanız , video konuşma, hatta kolay bir telefon görüşmesi şeklinde uygulamalar ve teknolojiyle bağlantı kurun .

Gül renkli gözlükler alın. Zor zamanların karşısında parlak tarafa bakma tavsiyesi tritik ve yararsız şeklinde görünse de, kaşif olmayın. Kanıtlar, pozitif düşüncenin ve bir durumu daha pozitif terimlerle tekrardan çerçevelendirebilme kabiliyetinin, insanların problemler karşısında daha dirençli olmasına destek olabileceğini gösteriyor. Mümkün olduğunca gümüş astarlara bakın. Mesela, bir iş kaybı yeni fırsatlara yol açabilir.

Sabırlı ol. Travmatik bir vakadan devam etmek vakit alır. Kendinizi kederlenmek için izin verin. Üzüntü bir tek bir ölüm yaşadığınızda ortaya çıkmaz; Ressler, bunun yerine insanların birçok durumda üzüntü yaşadığını söylüyor. Bu, bir fırsatın kaybedilmesini yada yapmayı dört gözle beklediğiniz bir şeyi kaçırmayı içerebilir. Kederlenmek için kendinize vakit tanıyın, sadece sonunda kendinizi geçmeye hazır olun. “Üzüntü alışkanlığına girebilirsiniz” diyor Dr. Ressler. Doğrusu, minik hedefler belirleyin. Kaygınızı azaltmak ve kendinizi ilerlemeye zorlamak için derin nefes alma, dikkat, aromaterapi ve fizyolojik aktivite şeklinde davranışsal ödülleri ve stratejileri kullanın.

Depresyon için yardım isteyin

Yardım almak. Üzüntü ve stresin depresyona girmediğinden güvenilir olun. “Depresyon emareleri düzgüsel stres ve üzüntü emareleri ile örtüşüyor” diyor Dr. Ressler. Sadece iştah, enerji yada motivasyonda mühim değişimler yaşamaya başlarsanız yada nedenini bilmeden mutsuz yada ağrılı olmaya başlarsanız – ve bu semptomlar bir yada iki haftadan fazla sürerse – bunlar yaşadığınız emareler olabilir. depresyon ve tıbbi yardım istemek gerekir.

Ressler, “Birkaç haftadan uzun devam eden bir üzüntü döneminiz var ise ve iş yerinizde yada işyerinizde hakikaten yolunuza devam ediyorsa, ona ulaşmak zekice olabilir” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir