Seo Nedir?

SEO mevzusunda yeni misiniz? 2020’de nasıl çalıştığını ve en mühim şeyin ne işe yaradığını merak ediyor musunuz? Doğru yerdesiniz!

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motorlarındaki organik (parasız) arama sonuçlarındaki konumları iyileştirme sürecidir. Internet sayfası ne kadar yüksek olursa, şahıs o denli fazlaca görür.

Arama motorları ilk kez ortaya çıktığında SEO zamanı 90’lı yıllara kadar uzanır. Günümüzde mühim bir pazarlama stratejisi ve devamlı büyüyen bir endüstridir.

SEO öğrenmek istiyorsanız, fazlaca sayıda yaratıcı, teknik ve analitik çalışmaya hazır olmalısınız. Değişik hedeflere haiz birçok teknik var, sadece ana nokta aynı duracak – organik aramalarda en yüksek sonuçlar içinde olmak.

Basitçe söylemek gerekirse, SEO doğru insanoğlu için doğru internet sayfasını çalıştırmakla ilgilidir.

Bu bir tek web sitesinin muhteşem bir yapısı yada teknik geçmişi ile ilgili değildir. Web siteniz, kitlenizin gereksinimlerine gore hazırlanmış kaliteli ve iyi optimize edilmiş içerikle doldurulmalıdır . Ve elbet, öteki web sitelerinden bağlanabilecek kadar iyi olmalı.

SEO zor mu?

Google, Bing, Yahoo! ve ötekiler, çeşitli sıralama algoritmalarına dayalı bir sipariş oluşturmak için internet sayfalarını dizine ekler. Bu algoritmaları tanımlayabilir miyiz? Evet ve hayır.

Google 200’den fazla sıralama faktörü kullanıyor. Birçoğunu bilsek de: kaliteli içerik, geri bağlantılar yada site hızı şeklinde teknik şeyler, birçoğu bir sır olarak saklanıyor.

Doğal ki, web sitenizde aşama için tüm faktörleri bilmek gerekmez. SEO’nun neyle ilgili bulunduğunu idrak etmek için bir kase çorba hayal edin. Üç mühim husus vardır:

 1. Kase  , web sitesinin arkasındaki teknik şeyleri temsil eder (teknik ve sayfa SEO ) – uygun kase olmadan, çorba tüm masanın üstüne dökülür.
 2. Çorba , web sitenizin içeriğini temsil eder – en mühim kısımdır. Fena içerik = sıralama yok , bu kadar rahat.
 3. Baharat , web sitenizin otoritesini artıran kaliteli geri dönüşleri temsil eder – SEO çorbanızı muhteşem hale getirmek için son bileşen.

Arama motorları web kullanıcıları tarafınca bir şey ararken kullanılır. Ve sen o “şey” olmak istiyorsun. Bir ürün, hizmet satmak, bir blog yazmak ya da başka bir şey olsun mühim değil, arama motoru optimizasyonu bir zorunluluktur.

Web sitenizin arama motorları tarafınca dizine eklenmesi gerekir. Aksi takdirde, kaybolursunuz.

Akıllı SEO teknikleri, arama motoru netice sayfasındaki (SERP) sıralamanızı iyileştirir. Daha yüksek sıralama, daha yüksek trafik anlamına gelir. Trafik meşgulse dönüşüm getirir.

Özetlemek gerekirse, web sitenizle başarıya ulaşmış olmayı planlıyorsanız, SEO yapmanız gerekir. Bazı yönleri daha karmaşık, sadece fazlaca sık, SEO başarısı sağduyu ve birkaç en iyi uygulama üstünde duruyor.

SEO’yu nasıl öğrenebilirim? Birinin yardımına ihtiyacım var mı?

Hatta temel değişimler, arama motorlarının web sitenizi nasıl gördüğünde büyük bir fark yaratabilir. Yeni başlayanlar için bu nihai SEO kılavuzunda, tüm eleştiri mevzuları ve SEO temellerini ele alacağız. SEO ile kendi başınıza devam etmek için kafi informasyon kazanacaksınız.

2020’de SEO öğrenmeyi merak ediyorsanız, sizin için rahat bir cevabımız var: Oldukca fazla emek verme ve uygulamaya ihtiyacınız olacak. İyi olan şey, internette tonlarca informasyon bulabilmenizdir  (bu SEO rehberi dahil), sadece zekice seçmelisiniz. Bunun da ötesinde, çeşitli kurslara, sınıflara yada web seminerlerine katılabilirsiniz.

Kendinizi bu kadar rahatsız etmek istemiyorsanız yada vaktiniz yoksa, SEO danışmanlarından, uzmanlardan yada ajanslardan yardım isteyebilirsiniz. Bu kılavuzun bu kılavuza kıyasla parasız olamayacağını ihmal etmeyin.

Temel terimler kelime hazinesi

 • Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO
 • Beyaz şapka vs siyah şapka vs gri şapka SEO

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO

Yapma Sayfada (yerinde) SEO web sitenizi optimize araçları organik arama neticeleri etkileyecek. İçerik optimizasyonundan teknik yönlere kadar internet sayfasında yapabileceğiniz her şey:

 • meta etiketleri
 • başlıkları
 • URL yapısı
 • görüntü SEO
 • içerik
 • yapılandırılmış veri
 • internet sayfası boyutu ve hızı

… Ve bircok digerleri. Onlarla 3. bölümde ilgileniyoruz .

Off-sayfa (off-site) SEO öteki web sitelerinden geri almak yöntemiyle internet sayfası SEO yetkisini çoğaltmak için yapabileceğiniz tüm faaliyetleri kapsar. Onları almanın birçok yolu vardır:

 • e-posta erişimi
 • konuk bloglama
 • gönderimler
 • toplumsal medya çabaları
 • Etkileyicilerle ortaklık
 • kıymetli içerik yazmak, böylece kullanıcılar web sitenize bağlantı vermek ister

… Ve 6. bölümde ele alınan öteki pek fazlaca şahıs .

Beyaz şapka vs siyah şapka vs gri şapka SEO

Siyah şapkalar ve beyaz şapkalar, Batı filmlerinde kökenlidir. Kötü karakterlere karşı iyi adamlara benziyor. Fakat bu kelimeleri fazlaca ciddiye alma. Her iki SEO yaklaşımı hakkında görüşler farklıdır.

Siyah şapka SEO , arama motoru netice sayfasında bir web sitesinin sıralamasını iyileştirmek için etik olmayan uygulamalar kümesidir. Onlar insan faktörü göz önüne alınmadan arama motorlarını etkilemek için tasarlanmıştır.

Siyah şapka SEO, kısa sürede SERP’nin tepesine ulaşabilir, sadece arama motorları büyük olasılıkla er ya da geç internet sayfasını cezalandıracak ve yasaklayacaktır.

İhlal edici uygulamaların listeleri Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri yada Bing’in Web Yöneticisi Yönergeleri’nde bulunabilir.

Beyaz şapka SEO kurallara ve kurallara yapışan bir takım etik tekniktir. Beyaz şapka SEO’nun temel parçaları şunlardır:

 • kalite ve ilgili içerik
 • genel internet sayfası optimizasyonu
 • bağlantı kurma

Beyaz şapka SEO, kullanıcı deneyimini geliştirmek için uzun vadeli bir stratejidir. Genel olarak konuşursak, SEO dünyasında iyi bir adam olmak doğru yön olarak kabul edilir.

Ek olarak Gri şapka SEO olarak adlandırılan bir terim var , Siyah şapka tekniklerine kıyasla daha azca risk alabileceğiniz bir uygulama. Gri şapka teknikleri Google tarafınca açıkça tanımlanmadığından, bigün sonrasında tüm sıralamanızı cezalandırmaz yada kaybetmezken binlerce internet sayfası kullanıcısı kazanabilirsiniz.

Genel olarak, Google’ı düşmanınız yapmak istemezsiniz.

Arama motorlarına ve odaklanmanız ihtiyaç duyulan en tipik sıralama faktörlerine daha yakından bakalım.

Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorları üç ana bileşenden oluşur:

 1. Emekleme
 2. indeksleme
 3. Neticeleri seçme

Süreç şu şekilde gider:

Emekleme

Tarama yada örümcekleme, internet sayfasını, bölümlerini, içeriğini, anahtar kelimelerini, başlıkları, köprüleri, görüntüleri binlerce ufak botla taramak anlamına gelir. Internet sayfasında bulunabilecek tüm veriler taranır.

Tarayıcılar, bir internet sayfasındaki öteki internet sayfalarını gösteren tüm köprü metni bağlantılarını algılar. Sonrasında bu sayfaları yine yine yeni bağlantılar için ayrıştırırlar. Botlar, verileri güncellemek için tüm interneti tertipli olarak tarar.

indeksleme

Internet sayfası tarandıktan sonrasında indeksleme yapılır. Hayal dev katalog yada web sitelerinin bir kütüphane tam olarak indeksini dünyanın her yerinden. Bir web sitesinin dizine eklenmesi çoğu zaman birazcık süre alır. Deneyimlerimizden, 1 ila 10 gün içinde.

Dahası, her değiştiğinde, iyi dost tarayıcılarımız onu yine tarar. Internet sayfasındaki güncellemeler dizine eklenene kadar arama motorlarında görünmeyeceklerini ihmal etmeyin.

Neticeleri seçme

Sonuçlar hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için önemlidir. İnternet kullanıcısı bir arama sorgusu gönderdiğinde, arama motoru dizine girer ve eşleşen neticeleri çıkarır. Bu , çeşitli algoritmalara dayalı olarak milyarlarca internet sayfasına karşı sorguyu denetim etme sürecidir .

Arama motorları (Google, Microsoft, Yahoo!) çalıştıran firmalar algoritmalarının kati hesaplamalarını gizli saklı tutarlar. Bununla beraber, birçok sıralama faktörü iyi bilinmektedir.

Sıralama faktörleri

Bu faktörlerin bir çok kanıtlanmıştır, sadece bazıları bir tek spekülasyonlar ve hatta efsanelerdir. Bunun da ötesinde, bazıları ötekilerden daha önemlidir.

En mühim faktörlerden kabul edilen backlink profili , bir internet sayfasına giden geri bağlantıların sayısı ve kalitesine dayanır. Bu, web sitesinin otoritesinin Google’a yaklaşımı hakkında fazlaca basitleştirilmiş bir görünümdür. Her backlink temel olarak bilimsel niteliği olan bir atıfın bir benzetmesidir.

Öteki bazı mühim sıralama faktörleri şunları ihtiva eder (belirli bir sırayla):

 • ilgili anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin kullanımı
 • HTTPS
 • bağlantı ilgi düzeyi
 • gramer ve yazım
 • topikal otorite
 • toplumsal paylaşım
 • tesir alanı yaşı
 • AMP
 • sayfa düzeni

Sıralama faktörleri sayfa içi SEO faktörlerine (teknik SEO dahil) ve bağlantı kurma yada sayfa dışı SEO faktörlerine ayrılabilir.

Kullanıcılar arama motorlarını nasıl kullanır?

Özetlemek gerekirse: SEO ana noktası hem kullanıcılar hem de arama motorları için dost olmaktır. Eğer muhteşem teknik SEO içine tüm para ve süre yatırım, iyi. Sadece kullanıcı etkileşimi zayıfsa, konumlarınız acı çekebilir. Ve bu şekilde para israfına başlarsınız. Kullanıcının perspektif bir numaralı önceliktir.

Arama motorlarıyla etkileşimler seneler içinde gelişmiştir. Sadece, ilke aynı kalır:

 1. Çözüm, informasyon yada yanıt ihtiyacı
 2. Arama motoruna bir sorgu (anahtar kelime) şeklinde gerekseme yazılması
 3. İlk neticeleri incelemek
 4. Bir yada daha çok sonuca tıklamak (internet sayfaları)
 5. Cevap için internet sayfalarını tarama
 6. 1. SERP’de daha çok netice almak ve / yada yanıt bulunmazsa arama sorgusunu değişiklik yapmak.

Arama sorgularını nasıl sınıflandırırız?

Üç tür arama sorgusu vardır:

 1. Gezinme arama sorguları
 2. Bilgilendirici arama sorguları
 3. İşlemsel arama sorguları

Gezinme arama sorguları

Belirli bir marka yada internet sayfasını arama niyetini temsil ederler. Kullanıcılar, tarayıcı geçmişini yada yer işaretlerini kullanmak yerine arama motorlarına “youtube” yada “google” yazma eğilimindedir.

1,6 milyar anahtar kelimeyi çözümleme ettiğimiz olay çalışmamıza dayanarak, YouTube, Feysbuk ve Google şeklinde markalar öteki gezinme arama sorgularıyla beraber en yüksek arama hacimlerine ulaşıyor.

Bilgilendirici arama sorguları

Bunlar, kullanıcılar informasyon ararken gönderilir. Belirli bir internet sayfasını aramıyorlar, sadece bir şeyin nasıl yapılacağı hakkında bir yanıt yada rehberlik arıyorlar. Mesela, “Pizza nasıl pişirilir”.

İşlemsel arama sorguları

Bu tür bir işlem yapma niyetidir. Çoğu zaman bir ürün adı (Nike Airmax) yada kategorisi (spor ayakkabı) ile beraber gelir. Ek olarak, “Nereden alınır…” , “… fiyatı” ile ya da benzer şekilde yazılabilir .

Belirli bir arama sorgusunun nasıl hedefleneceğine dair birçok blog yayını vardır. Sadece,  Siri, Google Asistan yada Alexa şeklinde sesli yardımcıların popülaritesinin artması sebebiyle gelecekte bu kadar kolay olmayabilir .

Bilgilendirici arama sorguları, yeni bir uygulama açarak yada satın alma yapma seçeneği sunarak işlemlere süratli bir halde dönüşebilir.

SERP güncellemeleri

Organik arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almak iyi, ilk üçe girmek mükemmel fakat bir tek bir kazanan var, değil mi? Yoksa öyleki mi? Bu bir perspektif meselesi.

Tüm dünyadaki internet sayfaları günlük, haftalık yada aylık olarak güncellenir,… tamam, bazıları değil fakat bu değişik bir durum. Sorun şu ki, web her gün büyüyor. Yeni internet sayfaları ve değişimler bir arama motoru tarafınca dizine eklendiğinde, organik sonuçlar değişebilir.

Bir öteki fazlaca mühim unsur, devamlı değişen Google algoritmasıdır . Ufak değişimler hiçbir şeye niçin olmayabilir, sadece büyük bir algoritma güncellemesi zelzele olarak sonuçlanabilir.

Anlatmaya çalıştığımız şey, kazanan olsanız bile, pozisyonlarınızın geçen gün rakipler tarafınca (ve muhtemelen) değiştirilebileceğidir ve bunun tersi de geçerlidir.

Aşağıdaki grafikte, Mayıs 2019 için organik tıklama oranı (TO) dağıtımlarına bağlı olarak Google’daki en yüksek sıralamaların önemini görebilirsiniz ( Gelişmiş Web Sıralaması verilerine gore ).

SERP özellikleri

Doğal ki, birinci sıralama önemlidir, sadece bu günlerde, “sıfır pozisyon” olarak adlandırılmalı.

“Patates nasıl pişirilir” arama sorgusu sonuçlarına bir göz atalım. İlk netice, tüm yada en mühim detayları içeren Google özellikli bir snippet’tir, bundan dolayı öteki neticeleri denetim etmenize gerek kalmamıştır.

Birçok SERP özelliği vardır (Varlıklı snippet’ler olarak da bilinir). Niçin onlara ehemmiyet vermelisin? Varlıklı snippet’ler, kullananların SERP’yi gördüklerinde davranışlarını etkisinde bırakır. Öteki bir deyişle, jenerik organik arama sonuçlarında daha düşük tıklama oranları (TO) olabilir.

Bunun sebebi, SERP özelliklerinin daha büyük görsel çekiciliği olması ve çoğu zaman kafi informasyon sağlamalarıdır, bundan dolayı Google Arama kullanıcıları öteki neticeleri asla tıklamak zorunda kalmazlar yada yalnızca öne çıkan neticeleri tıklarlar.

Bunlar SERP’de göreceğiniz en yaygın varlıklı snippet’lerden bazıları:

 • Öne çıkan snippet
 • Cevap kutusu
 • Atlıkarınca (resimler, videolar, ürünler)
 • Görüntü paketi
 • Harita paketi
 • Sponsorlu özellikler (Google Ads, uçuşlar, Google’da alışveriş yapın)
 • Data grafiği
 • En iyi hikayeler
 • Etkinlikler
 • Site bağlantıları

İyi olan şu ki, bu gelişmiş sonuçların tesirini tespit etmenin ve çözümleme etmenin yolları var. Mesela, SERPChecker işi meydana getirecek.

Yalnız anahtar kelimeyi yazın, konumu ve aygıt türünü seçin. Bu vasıta, var ise arama neticelerini ve SERP özelliklerini gösterecektir. 0 ile 5 arasındaki bir ölçek üstündeki etkiyi tahmin eder.

Daha çok informasyon edinmek için özelliğe tıklayın. “Anlık görüntüyü önizle” ye tıklarsanız SERP’nin gerçek görünümünü de görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir