Hadi Sohbet

Hadi sohbet büyük ve ufak dijital pazarlama ajanslarını kesinlikle etkileyerek yükselişe geçmiş benzer biçimde görünüyor. Sadece iş modellerinin gerçekliği, ufak ve büyük ajansların etkiyi fazlaca değişik hissettikleri. Daha büyük ajanslar çoğu zaman endişelenecek birden fazla çalışana ve pahalı ofis kiralamasına haizdir, bu da fiyatlandırmada sınırı olan esneklik anlamına gelebilir. Daha çok yük ile, daha çok finansal risk olabilir. Bu yüzden birçok büyük kurum, şu anda müşterilerini kaybetmeleriyle uğraşırken, ayakta kalmak için iç maliyetleri düşürüyor.

Hadichat kullanıcılarının dikkat etmesi ihtiyaç duyulan hususlar; Daha ufak ajanslar ve bireysel yükleniciler için, müşterileri yitirmek işletmeye daha da zararı dokunan olabilir. Sadece, sınırı olan genel giderle, ufak ajanslar çoğu zaman bu ekonomik kent merkezinde devam etmek için taktikleri değişiklik yapma yada odağı değişiklik yapma mevzusunda daha çok esnekliğe haizdir. Bu yazıda, size ve ufak ücretli medya ajansınızın çalışmaya devam etmesine destek olabilecek altı strateji izleyeceğim:

  1. Her alan kişi için tesirini anlama
  2. Mümkün olduğunca esnek olun
  3. Mümkün olan yerlerde daha çok kıymet sağlayın
  4. Değişik alan kişi türlerini düşünün
  5. Stratejik planlamaya öncelik verin
  6. Kurtarma için alan kişi hesapları ayarlama

Her Kullanıcı için sohbet etme isteği tesirini idrak etmek

Kaç müşteriniz olduğuna bakılmaksızın, sohbet’in her biri üstündeki tesirini ayrı ayrı değerlendirmek istersiniz. Belirli bir sektörde uzmanlaşıyorsanız, tüm müşterilerinizin benzer şekilde etkilenmiş olması muhtemeldir. Sadece, birden fazla sektöre yayılmışsa, her işletmenin yaşamış olduğu benzersiz etkiyi idrak etmek istersiniz.

Sohbet odaları kontrolünden stratejik değişime kadar ne yapılması icap ettiğini değerlendirirken alan kişi portföyünüzü performans açısından denetlemek önemlidir. Hangi müşterilerin çalkalama riski en yüksek bulunduğunu ve işlerini sürdürmek için ne yapılması icap ettiğini (yada yapılabileceğini) belirlemek istersiniz . Bu, hangi müşterilerin minimum etkilendiğini belirlemenizi sağlayarak işinize de yarar elde edecektir. Bu ek olarak iki katına çıkmanıza, daha çok hizmet sunmanıza ve öteki ücretli kanallara ayrılmak için yaratıcı çözümler önermenize olanak sağlayabilir. Çevreyi ve zamanınızı ve çabalarınızı nereye koyacağınızı idrak etmek, herhangi bir dijital pazarlamacı için yararlı bir beceridir, sadece şu anda fazlaca önemlidir.

Kullanıcılar arası ilişkilerinizle ilgili olduğundan alan kişi portföylerinizi denetlemek de önemlidir . Durumlarını idrak etmek ve mevcut değerinizi onlara en üst düzeye çıkarabileceğiniz yolları tanımlamak isteyeceksiniz. Bazı durumlarda müşterileri yitirmek kaçınılmazdır bu sebeple birçok işletme direkt ekonomik kilitlenmeden etkilenmektedir. Mühim olan, kilitlenme kaçınılmaz bir gerçeklikken aylar süresince potansiyel kaybı azaltmak için elinizden geleni yapmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir