Diyet İşe Yaramazsa, Ne Yapmalı?

Herhangi bir zamanda, Hanımefendilerin üçte birinden fazlası belirli bir rejime giriyor ve önde gelen bir sebep olarak kilo kaybı var. Bir çok hayal kırıklığına uğrayacaktır, bu sebeple başarı göstermiş olsa bile, birkaç ay içinde çoğunlukla kilo geri alınır.

Bir çok zayıflama rejimleri zayıflamanıza destek olabilirken, birçok nedenden dolayı uzun solukta başarısız olabilirler. Bazı insanoğlu rejimlerini dikkatle takip etmez ve başlangıçtan itibaren bile fazla kilo vermez. Ötekiler bir süre sonrasında tamamen rejimden çıkabilir, bu sebeple fazlaca kısıtlayıcıdır yada yiyecekler çekici değildir. Bazıları daha azca kalori tükettiklerinden daha azca fizyolojik aktivite yapabilirler. Fakat kim herşeyi doğru yaptığını ve hala minimum kilo verdiğini yada zaman içinde kilo aldığını kim duymadı? Bir ihtimal biri sensin.

Araştırma emekleri, emek harcama mevzularını dikkatle denetim edilen kaloriler, besin türleri ve fizyolojik aktivite ile ve yoğun danışmanlık, öğretim ve seyretme ile – kilo kaybı ve öteki sıhhat yararları (iyileştirilmiş kolesterol ve azaltılmış kan benzer biçimde) ile sınırlasa bile tazyik) emek harcama bittikten derhal sonrasında kaybolma eğilimindedir.

Hiçbiri işe yaramazsa, doğru beslenmeyi seçemezsiniz

Gore yeni bir çalışmaya, popüler rejimler yalnız insanların büyük çoğunluğu için çalışmaz. Ya da daha doğrusu, bir süre mütevazi bir halde etkilidirler, sadece bir yıl sonrasında faydalar büyük seviyede ortadan kalkmıştır.

Araştırmacılar, BMJ tıp dergisinde kısa sürede gösterilen büyük bir dizgesel derleme ve meta-analizde, Atkins rejimi, Weight Watchers, Jenny Craig de dahil olmak suretiyle 14 popüler rejimden birini takip eden ortalama 22.000 aşırı şişman yada obez yetişkini kaydeden 121 emek harcamayı çözümleme etti. DASH ve Akdeniz rejimi averaj altı aydır. Rejimler üç kategoriden birine ayrıldı: düşük karbonhidrat, azca yağlı ve orta makrobesin (bu gruptaki rejimler azca yağlı grupdakilere benzer, sadece birazcık daha çok yağ ve birazcık daha azca karbonhidrat ile). Bu diyetlerden birinde aşırı kilo ve kardiyovasküler önlemler (kolesterol ve tansiyon dahil) öteki rejimlerle yada düzgüsel rejimlerle (kişinin çoğu zaman yapmış olduğu benzer biçimde yemeye devam etmiş olduğu) karşılaştırıldı.

Ağırlık, tansiyon ve kolesterol ölçümleri çoğu zaman altı aylık dönemde düzelirken, 12 aylık dönemde elde edilmiş sonuçlar en azından hayal kırıklığı yaratıyor.

  • Düşük karbonhidratlı ve azca yağlı diyetlerin her ikisi de altı ayda ortalama 10 kilo kilo yitirilmesine niçin olurken, kilo kaybının bir çok bir yıl içinde geri kazanıldı. Orta derecede makro gıda grubundaki insanoğlu, öteki rejimleri takip edenlerden daha azca zayıflama eğilimindeydi.
  • Tansiyon ve kolesterol neticeleri altı ayda hafifçe düzeldi, sadece çoğu zaman bir yıl sonrasında başladığı yere döndü. Bir kural dışı kaydedildi: Akdeniz rejiminde LDL (“fena”) kolesterol seviyelerinin düşmesi bir yıl devam etti.
  • Çeşitli rejim programları içinde öteki sıhhat yararları içinde mühim bir fark yoktu.

Hepsi kaybolmadı

Bu yeni rapora dayanarak, ellerinizi atmak ve zayıflama rejimlerinden tamamen caymak isteyebilirsiniz. Sadece buna bakmanın başka bir yolu daha var: muhtemelen hangi planı seçtiğinizi (düşük karbonhidrat, azca yağlı yada aradaki bir şey olsun) ona bağlı olmanıza nazaran daha azca önemlidir.

Bu analize dahil edilen çalışmaların averaj süresi altı aydı. Ya 12 ay, iki yıl ya da yaşam boyu sürselerdi? Yarar muhtemelen daha büyük ve daha uzun ömürlü olurdu. İşin püf noktası, aslına bakarsak sevdiğiniz yiyeceklerle bir rejim seçmektir, böylece ona uymak o denli zor değildir.

Ek olarak, rejim haricinde kilo üstünde büyük tesiri olabilecek faktörler vardır . Mesela, günlük fizyolojik aktivite, tertipli egzersiz ve uyku, sıhhatli kilonun korunmasında önemlidir.

Oldukça kısıtlayıcı yada adlandırılmış bir rejim uygulamak yerine, Akdeniz diyetini onaylıyorum. En iyi çalışılanlar arasındadır, öteki rejimlerle karşılaştırıldığında iyi performans gösterir (bu analizde olduğu benzer biçimde) ve bu analizde LDL kolesterol seviyeleri üstünde uzun soluklu tesirleri olan tek rejimdi.

Alt çizgi

Kilo vermek kolay değil. Kilonuzla savaşım ediyorsanız, doktorunuzla, beslenme uzmanıyla ve kim bilir bir sıhhat koçuyla konuşun. Bu emek harcamayı onlarla beraber gözden geçirin ve beraber size hitap eden rejim ve öteki yaşam seçimi değişikliklerine karar verin. Sonrasında onlara sadık kalınca. Ihmal etmeyin, büyük olasılıkla hakkaten sevdiğiniz yaşam seçimi değişikliklerine bağlı kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir