Bebeğinizin inek sütüne alerjisi bulunduğunu mu düşünüyorsunuz?

Minik bebeklerde kusma, ishal ve kargaşalık geliştiğinde, bazılarına inek sütü proteinine alerjisi olduğu teşhis edilir. Bu tanı konulduğunda, formüldeki bebeklerin hususi bir formüle geçmesi gerekir ve emziren bebeklerin anneleri tüm süt ürünlerini rejimlerinden çıkarmalıdır.

Problem, hususi formüllerin oldukça pahalı olması, bu da aileler için gerçek bir yük olabilir. Ve tüm süt ürünlerini rejiminizden çıkarmak oldukça zor olabilir (kaç gıdada süt ürünü olması şaşırtıcıdır), bazı annelerin emzirmeyi durdurmasına niçin olur.

İnek sütü alerjisi teşhisi konan her bebeğe kesinlikle haiz olsaydı, bu talihsiz fakat kaçınılmaz olurdu. Bununla beraber, bu teşhisi alan bebeklerin çoğunda – bir çok olmasa bile – asla yoktur.

İnek sütüne iki tür alerji

İki çeşit inek sütü alerjisi vardır. Bunlardan birine, klasik besin alerjisine yol açan IgE adında olan bir immünoglobulin türü aracılık eder. Çocuklarda döküntü, yüz şişmesi yada kızarıklık benzer biçimde daha klasik alerji emareleri olduğundan bu tür teşhis edilmesi daha kolaydır. Tanı koymaya destek olabilecek kan testleri de vardır.

Öteki tür IgE vasıtasıyla aracılık etmez ve kati olarak teşhis koymak daha zor olsa gerek.

IgE aracılı olmayan inek sütü alerjisi olan bebeklerde kusma, beslenme esnasında yada sonrasında fussiness, ishal yada dışkıda kan benzer biçimde çeşitli semptomlar olabilir. Problem şu ki, alerjisi olmayan birçok bebekte kusma, kargaşalık yada ishal olabilir – ve bebeklerin anüste minik bir kesik olması da dahil olmak suretiyle dışkıda kan geçirmesinin başka sebepleri de vardır. IgE aracılı olmayan alerjiyi kati olarak teşhis etmenin tek yolu, tüm süt ürünlerini ortadan kaldırmak, bebeğin iyileşip iyileşmediğini görmek ve hemen sonra süt ürünlerini yeniden tanıtmak ve semptomların geri gelip gelmediğini görmek.

Birçok anlaşılabilir nedenden dolayı, birçok hekim ve anne-baba, bebek iyileştikten sonrasında bu tekrardan üretimi yapmak istemez – sadece bebeğin iyileşmesi rejim değişikliği ile ilgisi olmayabilir.

İnek sütü alerjisi nadirdir

JAMA Pediatri’de gösterilen hususi bir iletişime bakılırsa, bebeklerin% 14’ünün inek sütü alerjisi olduğu bildirilirken, yalnız% 1’inde aslen var.

Emziren anneler için rejim kısıtlamalarına erişince, yazarlar IgE aracılı bir alerji olsa bile bunların lüzumlu olmadığını bildirmektedir. Pek oldukça anne, iyi bir sebep olmadan beslenmelerini riske atıyor yada emzirmeyi durduruyor.

İnek sütü alerjisi ile alakalı yayınlanmış kılavuzların% 81’inde, kılavuzların yazarlarının formül üreticileriyle bir çıkar çatışması bildirdiği de kaygı vericidir. Bu, yönergelerin iyi yada doğru olmadığı anlamına gelmez, sadece formül üreticilerinin araştırmayı oldukça desteklemesi rahatsız edici bir durumdur.

Bebeğinize inek sütü alerjisi teşhisi konulduysa ve bebeğinizin diyetini yada kendi rejiminizi değiştirdiyseniz, çocuğunuzun doktoruyla konuşmadan bu değişimleri durdurmayın. Sadece kesinlikle doktorla konuşun ve bebeğinizin niçin tanı koyduğunu ve başka bir değerlendirmenin mantıklı olup olmadığını tam olarak anladığınızdan güvenilir olun.

Dışkıda ishal yada kan benzer biçimde beslenme yada kaka yapma sorunları olan telaşlı bir yavrunuz var ise, doktorunuzun inek sütü alerjisi ortaya çıkarsa oldukça sual sorduğunuzdan güvenilir olun. Bilhassa herhangi bir değişim yapmadan ilkin evladınız için doğru tanı olduğundan güvenilir olun. Huzursuzluğun ve beslenme ve dışkı ile ilgili sorunların minik bebeklerde oldukça yaygın bulunduğunu ve çoğunluğun dönemin geçmesinden başka bir şeyle daha iyi hale geldiğini ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir