Alzheimer Hastalığına Ne İyi Gelir

Bilişsel bozukluk, Alzheimer hastalığı ve bunama riskinizi azaltmak ister misiniz? Dünyanın dört bir yanından araştırmacılar, bu riskleri azaltabilecek ve beyni sıhhatli dokunabilecek çeşitli faktörleri inceliyorlar.

Akdeniz rejimi yararlı

Birçok çalışmanın yakınlaştığı bir unsur Akdeniz seçimi bir rejimdir. Bu rejim şunları ihtiva eder

 • balık
 • zeytin yağı
 • Avokado
 • meyve
 • sebzeler
 • Fındık
 • Fasulyeler
 • kepekli tahıllar

Şimdi, eğer benim gibiyseniz ve tüm bu yiyecekleri seviyorsanız, o süre beyin sıhhatli bir rejim yiyecek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz. Öte taraftan, listedeki her şey hakkında deli değilseniz, kim bilir bir tek en mühim bileşenleri yemeyi tercih edersiniz. Aslen araştırmacılar, birkaç senedir bu diyetin temel kısımlarını belirlemeye çalışıyorlar.

Mesela, 2015 senesinde gösterilen ve 2018’de güncellenen bir emek harcama, Akdeniz diyetini extra zeytinyağı yada extra fındıkla izleyen sıhhatli yaşlı yetişkinleri denetim yağsız rejimle karşılaştırdı. Gelişmiş Akdeniz rejim grupları eşit derecede iyi netice verdi ve her ikisi de düşük yağlı rejim grubundan daha iyi bilişsel performans çıktılarına sahipti. Bununla beraber, hiçbir emek harcama, Akdeniz rejiminin beyniniz için bu kadar iyi olmasını elde eden eleştiri bileşenlerini belirleyemedi – şimdiye kadar.

Yeni emek harcama

Ulusal Sıhhat Enstitüleri’ndeki araştırmacılar geçtiğimiz günlerde beş ila 10 yıl süresince 7,750’den fazla katılımcının yaşam tarzını değerlendiren bir emek harcama yayınladılar . Katılımcılar yeme alışkanlıklarını belirlemek için anket doldurmuşlar ve telefon, bellek, dil ve dikkat bilişsel testlerini uygulamışlardır. Bu verileri, bilişsel bozulma riskinizi azaltmada en mühim rejim faktörlerini ve bilişsel gerileme riskinizi azaltmada en mühim rejim faktörlerini belirlemek için kullandılar .

Bilişsel bozulmaya karşı bilişsel düşüş

Bu terimleri açmak için birazcık süre bölelim. Diyelim ki bundan 10 yıl sonrasında riskinizin ne işe yaradığını bilmek istiyorsunuz.

 • Biliş düşünme, bellek, dil, dikkat, görsel-uzamsal ve öteki zihinsel kabiliyetleri söylemenin kısa bir yoludur.
 • Bilişsel bozulma riskiniz, bundan 10 yıl sonrasında, bilişinizin akranlarınızdan daha fena olma riskidir .
 • Bilişsel düşüş riskiniz, bundan 10 yıl sonrasında, bilişinizin şimdi olduğundan daha fena olma riskidir .

Balık düşünmenize destek verir – ve düşüncelerinizi kuvvetli meblağ

Araştırmacılar ne buldu? Balık, bilişsel bozukluk riskini azaltmada en mühim rejim faktörüdür. Sebzeler ikinci en iyiydi ve öteki tüm yiyecekler daha ufak, önemsiz etkisinde bırakır gösterdi. Ek olarak, değerlendirilen tüm gıdalar içinde bir tek balıklar daha düşük bilişsel gerileme riski ile ilişkiliydi. Balık yiyecek, hem bilişsel bozukluk hem de bilişsel düşüş riskini azalttı.

Eve götürme dersi

Bilişsel bozukluk ve düşüş riskinizi azaltmak için haftada birkaç kez balık içeren Akdeniz seçimi bir rejim yiyin. Atlantik uskumru, kara levrek, gösterim balığı, istiridye, morina, yengeç, kerevit, pisi balığı, mezgit balığı, ıstakoz, somon, sardalya, tarak, karides, paten, tek, kalamar, tilapia, alabalık dahil olmak suretiyle birçok iyi balık vardır. ve konserve açık ton balığı. Kılıç balığı ve bigeye ton balığı şeklinde yüksek cıva seviyesine haiz balıklar mevzusunda dikkatli olun; bu balıklar bir tek arada bir yenmelidir. FDA, yiyecek için en iyi balığı bilmenize destek olacak iyi bir rehbere haizdir .

Annen haklıydı

Annen sana balığın senin için iyi bulunduğunu asla söylemiş oldu mi? Benimki yapmış oldu. Aslen, hep “Balık düşünmenize destek verir” derdi. Başından beri biliyordu; bilim camiasını yakalamak ve ispatlamak bir tek 50 yıl sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir